Sdílet

Tweet

Goodgame Café, kavárna se stává naším druhým domovem

Tak jako každý upřednostňujeme jiný filmový žánr, tak i ve hrách existuje ohromná různorodost. Někdo každý večer usedá k oblíbené FPS, jiného táhnou strategie a existuje i sorta lidí, pro níž jsou tou nejzábavnější formou simy. Pod tímto názvem se skrývá mnoho her zaměřených na simulování nějakého zaměstnání či profese. Nějaký ten sim dozajista někdy hrál každý z nás. Ono to není až tak dávno, kdy výkon počítačů byl oproti současnosti směšný a zvláště těch dostupných, co jsme si jako první kousky pořídili domů. To jsme byli posléze nadšeni, když jsme mohli rozjet nějaký ten Tycoon a stát se na chvíli majitelem přepravní společnosti či budovat úspěšný lunapark. Velké oblibě se těšilo i Sim city se všemi těmi šílenostmi, co se v něm daly provádět. Není se tak čemu divit, že oblíbenost tohoto žánru táhne k obrazovkám i dnešní generaci zmlsanou ultra nabušenou grafikou. A kde je poptávka, tam je automaticky i nabídka. Není se tak čemu divit, že se do zpracování jednoduchého simu pustili i v Goodgame studiu.

Ve svém portfoliu jich mají povícero, avšak v rámci abecedního řazení se jako první koukneme na Café. V této hře se stáváme hrdým majitelem vlastní restaurace. Na první pohled se nejedná o nějakou luxusní restauraci, u níž si smetánka zamlouvá rezervace měsíce dopředu. V tuto chvíli máme k dispozici malou místnost se čtveřicí stolů a židlí. Ani náš kuchyňský koutek není žádné terno. Trojice sporáků s lednicí nám musí stačit k tomu předvést to své kulinářské umění. I když ono by se o tom umění dalo taktéž polemizovat. Prozatím máme ve své knize receptů zahradní salát, omeletu, rajčatovou polévku, a jakožto sladkou tečku můžeme nabídnout čokoládovou pěnu. Výběr nic extra, ale v tomto stadiu stejně budeme ve velkém vsázet na prvně jmenovaný salát. Jeho výhody jsou nesporné, potřebné suroviny koupíme za pár šupů a příprava trvá v rámci minut. Máme tak neustále dostatek předpřipravených porcí pro přicházející strávníky. A moci ukojit jejich hlad je v tuto chvíli tím nejdůležitějším. Jen pokud strávníky nakrmíme ke spokojenosti, tak nám začne stoupat oblíbenost kavárny. A není potřeba zdůrazňovat, že ruku v ruce s oblíbeností jde i počet lidí, co k nám zabloudí.

Styl musí stranou, prim hraje kvantita

V Goodgame Café alespoň ze začátku ani náhodou nejde o nějakou prestiž. To co potřebujeme je pořádná návštěvnost hladových jedinců. Ty je samozřejmě potřeba někam usadit, takže tomu musíme uzpůsobit i prostor kavárny. Pro tuto drobnost je důležité vědět, jakým stylem hra funguje. Je totiž úplně jedno, kolik židlí postavíme ke stolu, stále u něho bude sedět jediný člověk. S tím je zapotřebí počítat při rozvržení vnitřního uspořádání. Jako nejefektivnější se v tomto duchu ukázalo obložit přilehlé stěny stoly a k nim dát po jedné židli. Nyní máme dostatek míst pro strávníky a můžeme se vrhnout do budování oblíbenosti. Teprve až posbíráme nějaké ty zkušenosti a vyděláme kavárenské dolary, se můžeme pustit do dalšího stádia, tedy zvýšení luxusu své restaurace. Až teprve s dostatečnou rezervou lze opustit prvotní model, kdy se zaměřujeme na kvantitu obsloužených mlsounů.

Café se drží zásad o plnohodnotném online hraní

Ač simy nepatří zrovna ke hrám, kde sehrává důležitou roli interakce s dalšími hráči, Goodgame se to snaží ve svých hrách změnit. Café není žádnou výjimkou. Ve hře se můžeme pouštět do spolupráce, což jsou de facto časové úkoly. Pokaždé když někdo z našich přátel započne spolupráci, tak o tom dostaneme vědět, abychom se případně mohli taktéž zapojit s pomocnou rukou. Spolupráci samozřejmě můžeme otevřít i my a následně o tom dát vědět svým přátelům. Cílem spolupráce je v co nejrychlejším časovém intervalu uvařit dané pokrmy. Celkem nám hra nabízí tři časová pásma, která se samozřejmě liší odměnou. Pokud tak chceme za spolupráci získat i zlaťaky, musíme si hodně pospíšit. Další formou interakce je možnost se u někoho zaměstnat jako číšník. Za tuto profesi si vyděláme nějaké ty dolary, ovšem zdarma nám do vínku hra vkládá jen pět pracovních povolení. Pokud by jsme hodlali i nadále vyrazit na nějakou tu brigádku, museli bychom si přikoupit povolení za zlaťáky. Takže je jen na každém, zda se rozhodne tuto možnost využít. Přátelství má však ještě jednu velkou výhodu a tou je rozesílání dárků. Nějaká ta dekorace či exotické koření poté dokáže posunout to naše snažení. V ohledu interakce zkrátka v Goodgame Café nemáme nouzi, což nás motivuje se snažit postoupit v žebříčku o nějakou tu příčku výše. Nespornou výhodou je možnost se do hry zapojit zcela zdarma, aniž by to nějak bylo znát na našem výkonu.

World of Warships

Tunové koráby moří se utkávají v epických bitvách o známe lokace. World of Warships stejně jako předchůdci věrně modeluje existující plavidla situovaná do míst legendárních námořních bitev. Stačí si tedy jen vybrat, zda se ujmeme křižníku, bitevní lodi, torpédoborce či rovnou letadlové lodi.

Mahjong online

Mahjong je logickou hrou pocházející se starobylé Číny, kde se těšila velké oblibě mezi hráči. K rozšíření do celého světa však došlo až po razantním zjednodušení pravidel, což vedlo ke vzniku nespočtu zábavných variací. Ty si lze zahrát online bez nutnosti jakékoliv instalace.